Fülbevaló? Legyen!

Szinte a lányom születésének napjától állandó téma volt, hogy legyen e fülbevalója vagy ne legyen. Már a kórházban a csecsemős nővérek kérdezgették van e fülbevalónk, mert ha van, ők beleteszik. Ezt a beleteszik dolgot igazából nem részletezték, viszont minden nap rákérdeztek, hátha. Bevallom, nem voltunk erre felkészülve. Volt kisruhánk, kiságyunk, babakocsink, még pihenőszékünk is, de fülbevalónk egy darab se.
Nem szeretnék itt érvelni se a fülbevaló mellett, se ellene, mert azt gondolom, hogy minden szülő el tudja dönteni, hogy mi a jó a kislányának. Értem, az Ő eldönti majd verziót és a még kicsi, nem fog rá emlékezni verziót is. A mi családunkban sincs erre vonatkozóan egység, így senki helyett nem szeretném megmondani a tutit.
Mint első gyerekes szülők ennek a témának is elkezdtünk utána nézni, az első pár hét káosza után. Meglepett, hogy édesanyák, hogy egymásnak tudnak esni a saját igazukat védve, vagy éppen mások meggyőzése miatt ebben a témában. Bár a mi álláspontunk alapvetően az volt, hogy Olíviának még baba korában tetetünk be fülbevalót, azért érdekelt minden ellen vélemény és tapasztalat azoktól is, akik már túl voltak ezen a procedúrán. Szerettem volna ezt a fülbevaló dolgot a lehető legjobban csinálni, így napokig olvastam a neten a témáról, aztán a védőnővel és a gyerekorvossal is beszéltem. Mindent összegezve az alábbiakra jutottam:
Akik nem szeretnének fülbevalót, azokat nem lehet meggyőzni. (A legfontosabb érv, hogy majd nagyobb korban, ha kéri, lesz neki, és amúgy is, ha lenne fülbevaló a babának, csak zavarná, mert bele akadna a ruha, vagy épp a kezecskéje, és esetleg kitépheti. No meg, minek az, hiszen csak egy cicoma.)
Az érvek, ellen érvek és vélemények káoszában, mi végül a fülbevaló mellett döntöttünk. (Azoknak, akik kíváncsiak a mi indokunkra, íme: úgy gondoljuk, hogy nagy eséllyel szeretne majd fülbevalót, amikor nagyobb lesz, viszont el akartuk kerülni, hogy ez egy fájdalmas, rossz emlék legyen a számára. Na és igen, én is azt a tábort erősítem, hogy mivel még kicsi, hamarabb túl lesz rajta, és vele együtt nő fel az ékszer is )
Jöhettek a konkrét lépések, azaz mikor, ki, hol, hogyan és milyen ékszer legyen?!
A vélemények és tapasztalatok nagy része megegyezik abban, hogy ha a voksunkat a fülbevaló mellett tettük le, akkor 6 hónapos korig érdemes megcsináltatni, de ha ez nem sikerül akkor ideálisabb kamasz korban visszatérni rá.
Első döntés, szúrják vagy lőjék. Igen, mert, hogy ez se mindegy!

A szúrás
Szúráskor a fülecskét lefertőtlenítik, és egy steril tűvel átszúrják.
A szúrást már a legtöbb kórházban 1 vagy 2 napos kortól elvégzik. Ebben az esetben érdemes hamarabb beszerezni az ékszert is. Jó, ha a választott ékszert már előre elfertőtlenítjük, esetleg kifőzzük, és egy steril tartóban tároljuk a felhasználásig. Az ékszerboltokban lehet kapni kifejezetten újszülött fülbevalót. Ezeknek a kialakítása, mérete, súlya és anyaga is jobban illeszkedik a pici fülekhez.
Szúrást azonban nemcsak a kórházakban csinálnak, hanem egyes védőnők és kozmetikusok is, sőt van olyan gyerekorvos, aki szintén kiszúrja a baba fülét, ha a szülők szeretnének fülbevalót.
Mint mindennek, ennek is van előnye és hátránya is. A legnagyobb előnye, hogy kisebb lyukat csinál és elsőre a baba fülébe kerülhet a hőn áhított ékszer.
A lyukasztás hátránya viszont,hogy könnyen ferde lehet a két lyuk, és a hozzá értők szerint fájdalmasabb az eljárás, mint a fülbelövés. Sokan, így mi is azért döntöttünk a lövés mellett, mert a lyukasztás során könnyebben alakulhat ki fémallergia.

A belövés
Szinte az ország bármely pontján találhatunk szalonokat, kozmetikusokat és egyéb cégeket, akik vállalnak fülbelövést, akár már csecsemő kortól. Jó, ha tudjuk,hogy ha nem megfelelő a pisztoly, amivel a belövést végzik, akkor az is megeshet, hogy túl nagy lyukat üt, ferde lesz, vagy csúnyán elfertőződhet a seb. De az is előfordulhat, hogy a hangos pisztoly miatt a baba megijed, és elrántja a fejét, vagy jobban sír, és nehezebben lehet megtartani,. Érdemes arra is figyelni, hogy belövéskor általában nem az előre megvett ékszer kerül a fülbe,hanem a pisztolyhoz tartozó ékszer, amit a legtöbb helyen kiválaszthatunk.
Ha viszont a lövést a megfelelő szakember végzi, egy erre a célra alkalmas eszközzel, akkor pontosan belőtt lyukacskákat kapunk, ami gyorsan gyógyul. Ilyenkor a belövés nem okoz akkora sokkot a gyereknek, és nagyobb eséllyel kerülhetjük el, hogy fémallergia alakuljon ki.

Bármelyik módszer mellett is döntünk, 3 dologra nagyon kell figyelni: a higiéniára, a megfelelő tisztításra a gyógyulási szakaszban, és a szakember megtalálására.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük