1. Igyál sok folyadékot!
2. Gyakran tedd cicire a babát.
3. Az alkohol mentes sör a barátunk, de szigorúan bubi nélkül.
4. Kerüld a puffasztó ételeket!
5. Fűszerezz mértékkel!
6. Figyeld a baba viselkedését, sokat segít!
7. Ne sürgesd, legyen a szoptatás mindig nyugodt.
8. Koffein, bubi, alkohol, dohányzás szigorúan Tilos!
9. Ne itasd teával, vízzel!
10. Büfiztess!
10 + 1. Soha, de SOHA ne hidd el senkinek, hogy nincs elég tejed!
1. Igyál sok folyadékot!
Egy szoptatós anyukának mindig több a folyadék igénye. Javasolt a napi 3, nagy melegben akár 4 liter folyadék bevitel is. Fontos azonban, hogy a folyadék ne cukros üdítő, vagy édes levek legyenek, hanem víz, és leves.
2. Gyakran tedd cicire a babát!
A tej termelés bizonyítottan akkor indul be, amikor a kicsi szopizik. Nagyon fontos, különösen a kezdeti időszakban, hogy gyakran, szükség esetén, akár 30 percenként is tedd cicire a babát. Ez segít abban, hogy a tejtermelés beinduljon. Előfordulhat, hogy érzékeny lesz a bimbód, vagy kisebesedik. Ilyen esetekre szerezz be bimbóvédőt, ami lehet krém és szilikonos bimbó forma is. Sokat segít, ha pici anyatejjel bekened fájó részt, és hagyod szabadon levegőzni.
3. Az alkohol mentes sör a barátunk, de szigorúan bubi nélkül.
Vannak kórházak, ahol kifejezetten javasolják, sőt adnak is a szoptatós anyukáknak alkohol mentes sört. A sör segíti a tej termelődését, azonban az alkohol az anyatejjel a baba szervezetébe kerül, amit a kicsi mája nem képes feldolgozni, így fontos, hogy a sör, minden esetben alkohol mentes legyen. Mivel a szénsav a babáknál hasfájást okozhat, érdemes a sört kiönteni pohárba, és a szénsavat kikavarni belőle.
4. Kerüld a puffasztó ételeket!
Bizonyos ételek nemcsak az édesanyát, de a tejen keresztül a babát is puffaszthatják. Érdemes kerülni a babot, a borsót, a káposztát és hagymát is.
5. Fűszerezz mértékkel!
Egyes fűszerek bár nagyon kellemes aromájúak, akár a tej ízét is befolyásolhatják. Érdemes tehát mértékkel fűszerezni. A citrus félék, a fokhagyma, a chili, erős paprika,az ecet,a mustár, az intenzív egzotikus fűszerek használata mértékkel javasolt.
6. Figyeld a baba viselkedését, sokat segít!
Sok kismama tanácstalan, mit egyen, mit igyon, mit hogyan csináljon, hogy a szoptatás olyan jó legyen, amilyennek szeretné. Sokat segít, ha figyelem. Érdemes eleinte jegyzetelni is. PL: mit evett a kismama, hogy aludt a baba, mennyit szopizott, sírt-e, jól aludt-e stb. (személyes tapasztalatom volt, hogy ha olajos, vagy zsíros ételt ettem a baba hasa fájt, de tészta étel fogyasztás után mindig sokat szopizott és mosolyogva aludt. )
7. Ne sürgesd, legyen a szoptatás mindig nyugodt.
Bár egy kismama mindig tele van kétségekkel, aggódással, és folyton jár az esze valamin, érdemes a szoptatáskor kicsit lelassítani. A babát soha ne sürgesd!Ne nézd az időt, és főleg ne vedd le a ciciről, amikor még eszik! A nagyon pici babák még hamar elfáradnak, és néhány korty után elszundikálnak a cicin. Érdemes kicsit megmozgatni, hogy folytassa az evést. Bár a javasolt szoptatási idő 20-30 perc, ha valóban eszik nem csak cumizik, ne válasszuk le a ciciről.
8. Koffein, bubi, alkohol, dohányzás szigorúan Tilos!
Ezt a pontot nem kell túlmagyarázni. Tilos.
9. Ne itasd teával, vízzel!
A babának az anyatej nemcsak ennivaló, hanem innivaló is, így plusz folyadék bevitelre nincs szüksége. Hasfájós babáknál gyakrabban ajánlják,hogy teáztassa a babát, azonban ez nem feltétlenül segít. A hasfájást okozhatja a kismama által elfogyasztott étel, vagy az előtej is. Tea helyett inkább figyelj oda az étkezésre, fejd le az előtejet. Kánikulában, a gyerek orvosával egyeztetve vízzel érdemes a folyadékról gondoskodni, hogy ne száradjon ki a gyerkőc.
10. Büfiztess!
Szopizáskor a babák levegőt is nyelnek. Ez a levegő hasfájást okozhat, ezért minden szoptatás után büfiztetni kell. Bár szabály nincs rá, érdemes vállra helyezni a babát és legalább 10 percig a hátát simogatva várni, hogy a levegő kijöjjön. Vannak babák, akiknek a habzsolás miatt a levegővel tej is visszajön, ettől nem kell megijedni, csak a felesleg is távozik a levegővel együtt. Büfiztetni az éjszakai szoptatás után is kell.
10 + 1. Soha, de SOHA ne hidd el senkinek, hogy nincs elég tejed!
..és a plusz egy tanács. Sok esetben, különösen a fejlődés ugrásokkor (4 hetes, 6 hetes, 3 hónapos, fél éves..stb..) a babák szopizási igénye változik. Ilyenkor úgy tűnik többet sírdogál, és persze hajlamosak vagyunk elhinni, hogy nem elég, nem tartalmas a tej. Szerencsére a környezetemben van gyakorlott szoptatós anyuka is, aki soha nem engedte, hogy ezt bebeszéljem magamnak. Gyakrabban tettem cicire, és bevetettem a laktoherb tea, alkohol mentes sört is, és pár nap alatt mindig igazodott a tej termelés a kicsi megváltozott igényéhez. Sajnos sokan nem ilyen szerencsések, és ilyenkor kezdik el a gyereket tápszerezni, vagy etetni. Természetesen, ha a gyerek orvos a baba gyarapodásából arra következtet, hogy gyakori szoptatás mellett sem hízik a baba, akkor szükséges a szükséges módon folytatni a táplálást.
Mindezek mellett ha fontos számodra a szoptatás, és kezdő vagy a témában, vagy csak segítségre van szükséged, érdemes szoptatási tanácsadóval felvenni a kapcsolatot. A modern technika segítségével, akár e-mailben, vagy telefonon is tudnak válaszolni a kérdéseidre, de szükség esetén a személyes találkozás is sokat segíthet abban, hogy anyatejjel tudd táplálni a babádat.